Objavil som u seba doma ploštice. Čo teraz?

Objavil som u seba doma ploštice. Čo teraz?

Nájsť v domácnosti ploštice je jedno z najmenej príjemných zistení, na aké môže človek prísť. Tento na prvý pohľad katastrofický scenár sa však dá pomerne jednoducho a efektívne vyriešiť, stačí len vedieť, ako správne na to.

Hneď na začiatok sa možno pýtate, ako vlastne zistíte, že vo svojej domácnosti (alebo hoteli, penzióne, či chate) máte ploštice. Najčastejším znakom ploštíc sú štípance, ktoré sa podobajú štípancom od komárov. Ploštice totiž žijú z ľudskej krvi, podobne ako komáre. Uhryznutia od ploštíc majú väčšinou veľkosť 1 – 3 milimetre a svrbia. Keďže ploštice sú aktívne takmer výlučne v noci, keď človek spí, tieto štípance na svojom tele objavíte väčšinou ráno. Ploštice sa veľmi rýchlo množia, takže na tele si viete nájsť viac štípancov, ako dokáže spraviť komár. Štípance môžu mať aj zdravotné následky, ploštice často prenášajú rozličné infekcie a ochorenia.

Druhým spôsobom, ako zistiť, že doma máte ploštice, je zahliadnuť ich voľným okom. Ploštice majú veľkosť približne 5 – 9 milimetrov, sú hnedočervenej farby a cez deň sa najčastejšie ukrývajú v štrbinách postele, či okolitého nábytku alebo stien. Ak ste toto nemilé zvieratko u seba doma zahliadli, v prvom rade nepodliehajte panike. Zdravé rozmýšľanie je v tejto situácii veľmi dôležité!

Ako sa ku mne do domácnosti ploštice dostali?

Ploštice sa v domácnosti neobjavia len tak, z ničoho-nič. Ak máte doma čisto a žijete v novšom dome či bytovke, ploštice ste si s najväčšou pravdepodobnosťou domov priniesli z nejakej chaty, či penziónu. Práve v starších chatách, hoteloch a penziónoch, kde nie je dodržaná stopercentná hygiena a čistota, sa plošticiam dobre darí. Ak navštívite zariadenie s výskytom ploštíc, tie sa rýchlo dostanú do vášho náhradného oblečenia, či do tašky. Takto si ich jednoducho donesiete domov, kde sa už rýchlo rozšíria.

Medzi ďalších potenciálnych pôvodcov ploštíc môžete zaradiť návštevy, ktoré ich ku vám mohli nevedomky doniesť, alebo susedov. Najmä v starších bytovkách sa stáva, že ploštice sa rýchlo dostanú z jedného bytu do ďalšieho. V neposlednom rade, ploštice si doma môžete „vypestovať“ aj sami, ak dlhodobo neupratujete a neudržujete priestory vášho obydlia čisté.

Svojpomocná likvidácia ploštíc – stojí za vyskúšanie?

Ak ste u seba doma objavili ploštice, mali by ste začať ihneď konať. Keďže tento hmyz sa extrémne rýchlo rozmnožuje, niekoľkodňové čakanie môže vyústiť do oveľa vážnejšieho problému. Ako prvá vám možno napadne svojpomocná likvidácia ploštíc pomocou voľne predajných sprejov a iných prípravkov. Tento postup neodporúčame hneď z niekoľkých dôvodov. Voľne predajné prípravky proti plošticiam nie sú dostatočne účinné, plus, sami nikdy nevyhubíte úplne všetky ploštice. V neposlednom rade, ploštice sa po neodborných snahách o likvidáciu stanú oveľa silnejšími a odolnejšími, takže aj ich následná odborná likvidácia už bude komplikovanejšia a zdĺhavejšia.

Ak vás zaujímajú ďalšie dôvody, prečo sa neodporúča svojpomocná likvidácia ploštíc, prečítajte si náš článok 5 dôvodov, prečo je odborná dezinsekcia ploštíc dôležitá.

Spoľahnite sa na odborníkov!

Najjednoduchším a zároveň stopercentne účinným spôsobom, ako sa ploštíc raz a navždy zbaviť, je nechať ich likvidáciu na odborníkov. Naši pracovníci majú s likvidáciou ploštíc bohaté skúsenosti a využívajú tie najmodernejšie prípravky. Likvidácia ploštíc prebieha pomocou pary a špeciálneho švajčiarskeho dvojzložkového postreku. Špecifický postup likvidácie zabezpečí stopercentnú elimináciu všetkých nevyliahnutých vajíčok, ale aj dospelých jedincov.

Naviac, odborní pracovníci vedia presne lokalizovať všetky miesta, kde sa ploštice vyskytujú. Ich likvidácia je komplexná a nemusíte sa tak obávať, že niekde ostane skryté hniezdo, z ktorého sa budú ploštice šíriť ďalej. Odborníci vám poskytnú aj odpovede na všetky vaše otázky a rady do budúcna, ako sa plošticiam vyvarovať. V neposlednom rade, odborná likvidácia ploštíc je maximálne diskrétna, žiaden váš sused sa tak o vašom nemilom probléme nedozvie.

Tak vidíte, ploštice v domácnosti sú síce veľkým problémom, ktorý však môžete rýchlo a jednoducho vyriešiť. V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o naše služby likvidácie ploštíc, ale aj iných druhov hmyzu, nás neváhajte kontaktovať!