Ako sa prenášajú ploštice? Toto by ste o nich mali vedieť!

Ako sa prenášajú ploštice? Toto by ste o nich mali vedieť!

Ploštica posteľná je oválny hmyz hnedej farby, ktorý dorastá do veľkosť 4 – 8 milimetrov. Výnimočná je tým, že sa dokáže mimoriadne rýchlo rozmnožovať a prežije aj vo veľmi náročných podmienkach. Zaujíma vás, ako sa prenášajú ploštice a ako sa dokážu dostať do vašej domácnosti? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad najdôležitejších faktov.

Ploštice majú zakrpatené krídla, takže nevedia lietať. Na svojich nohách však majú špeciálne výstupky, ktoré im umožňujú jednoducho loziť aj po vertikálnych plochách a rôznych materiáloch. Naviac, celkom rýchlo behajú. Ľahko sa tak dokážu presúvať po vašom interiéri.

Ploštice
Ploštice

Spôsob, ako sa prenášajú ploštice 

Keďže ploštice sa počas dňa radi schovávajú v tmavých škárach, najradšej majú obydlia, kde sa nachádza veľa rôznych skrýš. Najľahšie sa udomácnia v interiéroch, ktoré nie sú veľmi často dezinfikované a detailne čistené. Veľakrát sa nachádzajú v starých nehnuteľnostiach, hoteloch, penziónoch a domácnostiach s veľkým množstvom nábytku.

Avšak, ploštice dokážu bez akýchkoľvek ťažkostí prežívať aj v moderných interiéroch. Zvyčajne sa ukrývajú v rôznych zákutiach postele, za skriňami obrazmi alebo tapetami, v matracoch či priamo v nábytku.

Ploštice z ubytovacieho zariadenia

Ploštica sa do domácnosti veľmi často dostane v batožine, ktorú ste so sebou mali v hoteli, penzióne či inom ubytovacom zariadení. Ak manažment daného ubytovacieho zariadenia neinvestuje dostatok financií do dezinfekcie a dôkladného čistenia miestností, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa v nich začnú množiť ploštice.

Ploštice sa ale môžu nachádzať aj v najluxusnejších hoteloch. Ak máte smolu, že ich do izby priniesol návštevník pred vami, vedia naliezť do vašich tašiek či oblečenia a ľahko si ich donesiete do svojej domácnosti.

Ploštice od susedov

Ak sa ploštice nachádzajú v byte vašich susedov, s veľkou pravdepodobnosťou sa skôr či neskôr dostanú aj do vašej domácnosti. Počet jedincov časom narastá exponenciálne a hrozí zamorenie celej bytovky. Potom je dezinsekcia oveľa náročnejšia.

Rýchle rozmnožovanie ploštíc

Nebezpečenstvo ploštíc spočíva v tom, že sa extrémne rýchlo rozmnožujú. Stačí, že si domov prinesiete jednu samičku. Tá každý deň nakladie 2 – 5 vajíčok, za celý život ich dokáže naklásť aj viac ako 450! Z vajíčok sa už po 6 – 15 dňoch liahnu nymfy, ktoré sa v priebehu 15 – 30 dní menia na dospelé jedince. Tie následne zvyčajne žijú dlhšie ako rok, v priemere 14 mesiacov.

Likvidácia ploštice
Likvidácia ploštice

Po niekoľkých mesiacoch budete mať z jednej neškodnej ploštice zrazu niekoľko stoviek jedincov, ktoré sa budú rýchlo množiť ďalej. Riziko veľkého zamorenia celej nehnuteľnosti je preto vysoké. Najhoršie je, že ploštica bez problémov prežije v teplotách až -17, respektíve, viac ako 45 °C. Dokonca, dospelý jedinec zvládne žiť až rok bez príjmu potravy – ľudskej krvi.

Vsaďte na profesionálnu dezinsekciu ploštíc

Ak zaregistrujete známky, že sa vo vašej nehnuteľnosti nachádzajú ploštice – máte štípance na tele, nachádzate krvavé fľaky na posteli, prípadne ste počas noci priamo zahliadli plošticu vo vašej posteli, čo najskôr kontaktujte profesionálov. Nepokúšajte sa ploštice zlikvidovať pomocou rôznych rád z internetu. Vďaka včasnému zákroku znížite riziko, že sa ploštice rozšíria do celej vašej domácnosti a susedných bytov.

Máte otázky? Kontaktuje nás NON-STOP