Všetko, čo by ste mali vedieť o plošticiach – ako vyzerajú, kde sa nachádzajú a ako sa ich zbaviť?

Ploštica posteľná – detail

Ploštice sú bezkrídlym hmyzom, ktorý dosahuje veľkosť 5 – 9 milimetrov. Obvykle sú hrdzavočervenej farby a aktívne sú počas noci. Patria medzi najčastejšie parazity, ktoré sa vyskytujú v ľudských obydliach. Prečo sú vlastne tak nežiadúce? Ako už istotne tušíte, živia sa ľudskou krvou. Po uhryznutí po sebe zanechávajú nepríjemné štípance, ktoré môžu vyústiť až do horúčky či väčších opuchov. 

Ako vyzerajú štípance od ploštice? Na prvý pohľad pripomínajú štípanec od komára. Pupienky majú priemer 1 – 3 milimetre, jemne vystupujú do priestoru a svrbia. Ploštice napádajú odhalené miesta pokožky, najčastejšie na nohách a chodidlách. Štípance si však môžete nájsť aj na krku, rukách, bruchu či iných častiach tela. 

Kde žijú ploštice? 

Výskyť ploštice posteľnej
Výskyť ploštice posteľnej v priestore postele a matraca

Ploštice sú nočným živočíchom, ktorý sa počas dňa ukrýva v rôznych tmavých škárach. Napríklad, v medzerách za nábytkom či v omietke. Obvykle sa zdržiavajú v spálňach, aby mali čo najlepší prístup k hostiteľovi. Medzi silné stránky ploštíc patrí ich vynikajúca odolnosť – prežijú v teplotách -17 až 49 stupňov Celzia. Naviac, vyznačujú sa skvelou rozmnožovacou schopnosťou. Pokiaľ deratizácia ploštíc neprebehne čo najskôr, veľmi rýchlo sa rozšíria do celej domácnosti, respektíve, celej nehnuteľnosti. Či už bytovky, hotela alebo penziónu. 

Pýtate sa, ako sa vlastne ploštice dostali ku vám domov? Mohli ste si ich priniesť napríklad z nejakej návštevy, prípadne z pobytu v hoteli či penzióne. Ak bývate v bytovke, ploštice sa ku vám vedia dostať od susedov. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie sa im darí v málo udržiavaných priestoroch, kde sa často neupratuje. 

Efektívna dezinsekcia ploštíc

Likvidácia ploštíc by mala byť vždy vykonaná profesionálmi. Totižto, pri snahe o svojpomocnú deratizáciu sa môže stať, že niektoré ploštice prežijú. Následne sa stanú ešte silnejšími a ich zničenie bude náročnejšie. Odborný zásah zverte do rúk firme, ktorá má v tejto oblasti dlhoročné know-how. Pokiaľ problém s plošticami trápi aj vás, využiť môžete naše služby. Profesionálna deratizácia ploštíc spočíva v zanalyzovaní priestoru a následnej aplikácii likvidačného prostriedku. Ten pozostáva z horúcej suchej pary a špeciálneho švajčiarskeho, nemeckého a francúzskeho prípravku. Takáto dezinsekcia je ekologická a neškodí zdraviu. Po jej aplikácii stačí približne hodinu vetrať priestory a následne v nich môžete naplno fungovať.