Ploštice sú nepríjemný parazit, ktorý sa živí krvou stavovcov, vrátane človeka. Telo ploštice je oranžovo-hnedé, je veľká približne 0,5 – 1 cm. Ploštice nevedia lietať, pohybujú sa lezením. Uvidieť ich nie je ľahké, pretože zo svojich skrýš vychádzajú za tmy. V našich bytoch a domoch sa skrývajú najčastejšie v lištách okolo podlahy, za obrazmi, v matracoch, v rôznych škárach v nábytku a podobne.
Ploštice sa môžu rozšíriť do okolia rôznymi spôsobmi. Môžete si ich doniesť z dovolenky alebo z návštevy u niekoho, kto má doma ploštice. Môžu sa dostať cez vonkajšie steny alebo schodisko od susedov. Môžu sa tiež ukrývať v oblečení alebo batožine. Niektoré štúdie naznačujú, že ploštice môžu byť priťahované teplom a oxidom uhličitým z dychu človeka.
Ako spoznáte štípance od ploštice? Štípance od ploštice spozorujete pravdepodobne ráno, pretože ploštica je aktívna v noci. Samotné uštipnutie nie je bolestivé, preto si ho neuvedomíte. Štípance od ploštice sa objavujú v rade za sebou, napríklad po tri až štyri na jednom mieste v jednej línií. Typické je, že sa štípance nachádzajú na miestach, ktoré nie sú zakryté perinou. Štípance od ploštice sa nachádzajú najmä na tenkej koži, a to v oblasti zápästia, predlaktia, členku, slabín a podobne. Jedná sa o veľmi svrbivé štípance a mnoho ľudí má na ne alergickú reakciu.
Ako liečiť štípance od ploštice? Štípance od ploštice sa liečia podobne ako iné druhy uštipnutia hmyzom. Dôležité je umyť postihnuté miesto teplou vodou a mydlom a aplikovať chladivý obklad alebo ľad na zníženie opuchu a zmiernenie svrbenia. Môžete tiež použiť antihistaminikum alebo kortikosteroidný krém na potlačenie alergickej reakcie. Ak máte silné príznaky alebo infekciu rany (začervenanie, horúčka), obráťte sa na lekára.
Pre odbornú dezinsekciu a likvidáciu ploštíc sa obráťte na odborníkov.